Презентовано проєкт відновлення обсерваторії на горі Піп Іван

Ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда на запрошення директора Студій Східноєвропейських досліджень Варшавського університету Яна Маліцького виступив на Виїзному засіданні працівників Студій.

Ректор ознайомив зібрання з історією Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» на горі Піп Іван, створенням якого з 2012 року спільно займаються  Прикарпатський та Варшавський університети. Він провів історичні паралелі між воєнними часами, у які обсерваторія у Карпатах потрапила у 1939 році в Польщі і у 2014-му в Україні. Ігор Цепенда також розказав про завершення 22 вересня 2022 року проєкту  «Адаптація колишньої обсерваторії на горі Піп Іван до потреб високогірного рятувального навчального центру» (PIMReC). Він реалізується у партнерстві університетів з рятувальними службами України і Польщі за фінансової підтримки Європейського Союзу у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020. Ці кошти дозволяють університетам на 80 відсотків завершити відновлення обсерваторії. Нині у будівлі завершуються внутрішні ремонтні роботи. У найближчий час згідно з проєктом PIMReC на горі Піп Іван також буде інстальовано метеорологічне обладнання для наукових досліджень та забезпечення безпечного туризму. Концепція запропонована Прикарпатським національним університетом полягає у створенні так званого трансформера, який об’єднає сучасний Міжнародний науковий центр з базою підготовки фахівців для проведення пошуково-рятувальних операцій. Ректор підкреслив: «Високогірне розташування обсерваторії робить її унікальним в Європі науковим осередком і центром зустрічей інтелкктуальної еліти двох країн». Тож Ігор Цепенда запросив всіх учасників заходу відвідати цей об’єкт.