Вічна памʼять!

На 85 році життя відійшов у засвіти доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри слов’янських мов Микола Петрович Лесюк.

Лесюк Микола Петрович народився 25 лютого 1940 року в с. Ковалівка Коломийського району на Івано-Франківщині в родині робітника-шахтаря. Працював у шахтах Донбасу, Заполяр’я.

У 1966 році закінчив Івано-Франківський педагогічний інститут імені Василя Стефаника за спеціальністю „Українська мова, література і співи“.

У Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника працював від 1967 року: спочатку за сумісництвом, а від 1975 року – на постійній основі. Пройшов шлях від асистента кафедри української мови, потім старшого викладача, доцента, професора. У 1975–1983 рр. був заступником декана, від квітня 1989 до лютого 2006 року – деканом філологічного факультету, директором Інституту філології. Одночасно працював у1983–1992 рр. завідувачем кафедри української мови. Від вересня 1996 року і до останніх днів (27 років) – завідувач кафедри слов’янських мов. Був депутатом обласної ради першого і третього демократичного скликання, одним із засновників обласного Товариства української мови ім. Тараса Шевченка (нині «Просвіта»), член Народного Руху України від 1989 року, брав участь у багатьох заходах під час відновлення Незалежності України. Після створення Товариства, Народного Руху, прийняття Закону про мови у жовтні 1989 р. виступав у багатьох колективах із лекціями, роз’ясненнями мовної політики, проводив агітаційну роботу щодо залучення українців до активної громадсько-політичної роботи.

На установчій конференції Івано-Франківського обласного Товариства української мови був обраний заступником голови і був на цій посаді 20 років. Співав у чоловічій хоровій капелі «Червона калина», двічі з цим колективом виїжджав у Запорізьку та в інші області, виступав з політичними промовами тощо. Створив в університеті первинну ланку Товариства, усіляко підтримував Студентське братство, залучав студентів до активної участі в громадсько- політичному житті.

За роки праці в університеті написав цілу низку монографій, зокрема: «Доля моєї мови», «Становлення і розвиток української літературної мови в Галичині», «Мовний світ сучасного галицького села», «Мова чи язик?», «Осанна рідному слову», «Словник мови художніх творів Василя Стефаника»,  «Chcę nauczyć się ukraińskiego» (підручник української мови для поляків із грифом Міністерства освіти і науки України), «Еротизм в українському пісенному фольклорі: лінгвістичний аспект», «Мовна стихія Ковалівки»,  кілька монографій у співавторстві, автор понад 400 публікацій, присвячених українській мові, її становленню, розвиткові, утвердженню, функціонуванню тощо. Чимало праць, монографій редагував або рецензував. Під його науковим керівництвом захищено багато кандидатських дисертацій.

Лауреат премій Марійки Підгірянки, Івана Франка, Василя Стефаника, Воляників-Швабінських (США), фонду ім. Т. Шевченка (Київ).

За вагомий внесок у справу українського відродження, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 140-річчя «Просвіти» отримав Подяку прем’єр-міністра України, був нагороджений медаллю «Будівничий України», мав чимало грамот Міністерства освіти і науки України, Центрального правління товариства «Просвіта», ОДА та обласної ради, івано-Франківської єпархії УГКЦ.

Микола Петрович активно працював, виступав на радіо, телебаченні, у пресі, користувався повагою, авторитетом серед студентів, викладачів, учителів та широкої громадськості області.

Усе своє життя Микола Лесюк присвятив служінню людям, праці на благо громади та розвитку рідного краю. Його відданість справі, щирість і людяність завжди викликали повагу та захоплення серед тих, хто мав честь з ним працювати.

Невтомний працівник, справжній патріот, люблячий батько і дідусь — Микола Петрович Лесюк залишив після себе багатий спадок і добру пам’ять. Його приклад життєвої гідності, працелюбства та тепла буде жити в серцях усіх, хто його знав.

Панахида відбудеться 13.11.2024 року о 16.00 за адресою: м.Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 17.

Похорон відбудеться 14.11.2024 р. о 13.00 за адресою: м.Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 17 .

Місце поховання – с. Ковалівка Коломийського району.

Висловлюємо глибоке співчуття родині та близьким покійного.