Аспірант факультету історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Віталій Супрун виступив із лекцією на тему наукової дипломатії перед учасниками програми EU4Belarus-SALT у Коледжі Європи в Натоліні (Польща).
Програма EU4Belarus-SALT спрямована на підтримку білоруських науковців-біженців, що проживають у країнах ЄС або державах Східного партнерства. Вона є частиною ініціативи Європейського Союзу “EU4Belarus: Solidarity with the people of Belarus”, створеної у відповідь на політичну кризу в Білорусі після президентських виборів.
У своєму виступі Віталій Супрун підкреслив важливу роль науки у подоланні бар’єрів, побудові довіри та налагодженні взаєморозуміння між народами. Особливу увагу було приділено значенню наукової співпраці як ефективного інструменту дипломатії, здатного не лише зміцнювати міжнародні зв’язки, а й допомагати у вирішенні глобальних викликів.
Наразі Віталій Супрун працює над своїм дисертаційним проєктом у Коледжі Європи в Натоліні як гостьовий дослідник. Коледж Європи, заснований у 1949 році, є одним із провідних і найстаріших навчальних закладів, що спеціалізується на європейських студіях. Його заснування стало результатом ідей, висловлених на Конгресі Європи 1948 року в Гаазі, з метою зміцнення солідарності між європейськими народами та елітної підготовки висококваліфікованих фахівців для підтримки цих ідеалів.
Серед засновників Коледжу – відомі європейські діячі, зокрема Сальвадор де Мадаріага, Вінстон Черчилль, Поль-Анрі Спаак та Альчіде де Гаспері. Кампус у Натоліні, відкритий у 1992 році, зосереджується на вивченні інтеграційних процесів між ЄС та його сусідами. Сьогодні Коледж Європи має три кампуси: у Брюгге (Бельгія), Натоліні (Польща) та Тирані (Албанія).
Практична діяльність Віталія Супруна тісно пов’язана з науковою дипломатією. Як експерт Робочої групи з наукової дипломатії Генерального директорату з досліджень та інновацій Європейської комісії, він активно долучився до розробки майбутніх рамок європейської наукової дипломатії.
Додатково, варто зазначити, що 9 листопада 2024 року Віталій Супрун був суддею на DigiEduHack 2024: Розширення можливостей підприємництва біженців за допомогою технологій – ініціативі ЄС, спрямованій на стимулювання інновацій та співпраці у сфері цифрової освіти.
Залучення аспірантів та викладачів Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника до міжнародних освітніх і наукових ініціатив демонструє високий рівень професіоналізму українських науковців. Їхня діяльність сприяє зміцненню міжнародного наукового та міждержавного співробітництва, а також популяризації України як важливого учасника глобального наукового процесу.